این که شما توانایی انجام یک پروژه نرم افزاری رو داشته باشید مهم هست ولی مهم تر از اون اینه که پروژه نرم افزاری رو درست متوجه شده باشید ، به عنوان تجربه شخصی خیلی اوقات برام پیش اومده که بخشی از یک نرم افزار رو بدون اینکه بطور کامل وقت صرف فهمیدنش کنم شروع به پیاده سازی کردم و بعد از اتمام تازه فهمیدم که باید همه ی کد هام رو پاک کنم و از اول شروع کنم به نوشتن! .

اما برای اینکه مطمئن بشید پروژه مشتری یا سازمانتون رو متوجه شدید چند قدم زیر رو طبق تجربه شخصی من انجام بدید:

۱- تمام نیاز های نرم افزار رو بیارید روی کاغذ

۲- ارتباط نیاز های نرم افزار و یا ارتباط صفحات نرم افزار رو به هم متصل کنید(یه چیزی شبیه دیاگرام دیتابیس)

۳- سعی کنید تا اونجایی که می تونید از هر صفحه یا بخش نرم افزار چند تا سوال دربیارید ، حتی اگه فکر می کنید جوابش رو ممکنه بدونید باز یاداشتش کنید و از مشتری اون رو بپرسید.

۴- بعد از در آوردن نیاز ها و صفحات و سوال ها ، موجودیت های نرم افزار رو لیست کنید
منظور از موجودیت بخش های اصلی نرم افزار که قرار کاری انجام بدن یا کاری روشون انجام بشه و جزء چرخه ی اصلی نرم افزار بحساب میان.

۵- فیلد های یک موجودیت رو بدست بیارید: مثلا شما یک موجودیت به اسم پرسنل دارید که فیلد هایی به اسم نام و نام خانوادگی و ایمیل و … داره ، البته ممکنه که خیلی از این فیلد ها تو مرحله اول بدست نیاد و نیاز به جلسه با مشتری و تحلیل نرم افزار داشته باشه

۶-کشیدن دیاگرام های نرم افزاری: دیاگرام های زیاد و متنوعی برای تحلیل نرم افزار وجود داره که هر کدوم هم کارایی خودش رو داره مثلا دیاگرام ERD مربوط میشه به تحلیل دیتابیس یا Use Case Diagram مربوط میشه به تحلیل موجودیت ها و فرآیند اونها

۷-کشیدن وایرفریم: این مرحله هم خیلی می تونه کمک حال باشه برای فهمیدن نوع تعامل صفحات و اشکالات و کمی و کاستی ها ، وایرفریم میتونه روی کاغذ کشیده بشه یا با کمک نرم افزار های تخصصی اینکار انجام بشه

۸-مستند سازی: دقت کنید تمام مواردی که بدست آوردید رو در قالب برگه دست نویس یا تایپ شده جمع آوری کنید و به امضاء مشتری برسونید تا بعدا به چالش های حقوقی برخورد نکنید!

درباره نویسنده

antievil

بنیانگذار

هیچ فضایی رو توی سطح اینترنت پیدا نکردم که بتونه تمام دسته هایی که قصد انتشارشون رو دارم رو ساپورت کنه ، لذا هم جهت آزاد بودن و هم جهت دیده شدن یک وب سایت شخصی ایجاد کردم ، امیدوارم از مطالب و محتواهایی که براتون قرار میدم نهایت لذت رو ببرید :)

مشاهده تمام مقالات